Çoğu durumda hayır, nadiren evet. Yeni aldığı arabası kaza yaptı diye sertleşme sorunu yaşayan erkeğe ömür boyu viagraya ne dersiniz? 14 yaşındaki kızın 60 yaşındaki eşinden keyf alabilmesini sağlayabilecek bir ilaç nasıl bir devrimdir? 75 yaşındaki erkeğin “ilaçla işlev kazanan” penisi, aynı yaşlardaki eşini nasıl etkiler? Peki ya biyolojik bir ajanla; ilaçla sertleşen penisin nerde kullanılacağının hiç mi önemi yok.

1998 yılında erkeklerde sertleşme bozukluğu tedavisi için ağızdan alınan ilaçların piyasaya sürülmesinin bu alanda büyük bir devrim olduğunu kabul etmek durumundayız. Hele de öncesinde sertleşme bozukluğunun medikal tedavi seçeneklerinin penise yapılan enjeksiyonlar ve operasyonla yerleştirilen protezlerle sınırlı olduğu düşünülürse..

Ağızdan alınabilen bu ilaçlar, etkin, güvenli olması, etkilerinin geri dönüşlü olabilmesi, düşük yan etki profili, etkinin görülmesi için partnerin cinsel uyarısına ihtiyaç duyulması, dolayısıyla partneri dışlamaması, psikojenik ve organik tüm olgularda kullanılabilmesi gibi avantajlar sunduğundan hızla benimsenmiştir.

Öte yandan insan cinselliğinin kompleks bir yapı olduğunu, İnsanda cinselliğin bir miktar fizyolojik durumlardan, ama büyük oranda kültürel, sosyal ve psikolojik süreçlerden etkilendiğini biliyoruz. O zaman şu sorular akla gelmiyor mu? Sertleşme sorununda; organ mı, sistem mi, insan mı, çift mi hasta?

Evet cinsel işlevler kompleks, cinsel işlevin bozukluğu da kompleks. Hasta olan organ mı, kompleks yapının başka bir ayağı mı? Hangilerini tedavi etmek iyileştiren?

Peki ya partner… öyle ya erkekler mastürbasyon yapmak için ilaç kullanmıyor. Penislerin önünde bir kadın ardında bir erkek var. “İlaç kadınların yapamadığını yapıyor” . Kadınlar açısından, yeniden organ seksine dönüş, planlı sekse uyum zorluğu, ilaç boşa gitmemeli..

Unutulmamalı sertleşme bozukluğunda neden çoğunlukla psikolojik. Sertleşme bozukluğunun tedavisi bazen performans kaygısı, negatif düşünceler, suçluluk ve günahkarlık duyguları, geçmişteki olumsuz deneyimlerle, travmaların, boşanma ya da aldatılmanın getirdikleriyle çalışmak demek. Mahremiyet ve gelenekler, bağımlı aile ilişkileri, çift ilişkisinin dinamikleri, öfke, dominans, statü, güven, yakınlık duygusu, cinsel çekim, partnerin cinsel sorunları, partnerin cinsel isteksizliği, iletişim güçlüklerini ele alan psikoterapotik bir süreç demek.

Peki sertleşme bozukluğunda ne zaman ilaç kullanalmalı?

Cinsel terapiyi ertelemek gerekiyorsa, kısa süre kullanılacak ilacın yan etkisi olarak sertleşme bozukluğu gelişmişse, erkeğin değişken, çoğul partnerleri varsa, törenin hemen birleşme diretmesine karşı gelinemiyorsa, doğru ve ayrıntılı bilgilendirmeye rağmen hasta cinsel terapiyi değil de ilacı ısrarla talep ediyorsa geçici olarak ilaç kullanılmalı.

Ama her tedavi seçeneğinde insan cinselliğindeki hedefin ne olması gerektiği sorgulanmalı..

Üremek için çiftleşmek mi? Haz için sevişmek mi?