Yakın döneme kadar ülkemizde kadınlar nadiren orgazm bozukluğu nedeniyle yardım aramakta, genelde azalmış istek bozukluğu yakınmasıyla başvuran kadınlarda ya da erkekte işlev bozukluğu ile gelen çiftlerde, kadında orgazm bozukluğu saptanmakta ve tedavi için kadınlar ikna edilmeye çalışılmaktaydı. Son yıllarda “orgazm yaşamak istiyorum” diyerek cinselliğine sahip çıkan, daha keyifli bir cinsellik talep eden kadın sayısındaki artışa şahit olmak çok sevindirici.

Olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra orgazmın sürekli ve yineleyici biçimde gecikmesi ya da hiç olmaması orgazm bozukluğu olarak tanımlanıyor. Kadınların zaman zaman ya da farklı partnerlerle orgazm olamamaları beklenebilen bir durum oysa. Cinsel ilişkilerinde orgazm olamadıklarından yakınan kadınların çoğunda, ilişkinin süre ve biçim özelliklerinin uyarılma ve orgazm ortaya çıkarmak için yetersiz olduğu görülmekte. Bu kişilere birkaç seansta danışmanlık verilip, sevişme tekniklerinin gözden geçirilmesi, varsa partnerdeki cinsel işlev bozukluğuna yönelik çalışılması sorunu düzeltiyor.

Çoğu kadında orgazm bozukluğu birincil, yani orgazm daha önce hiç deneyimlenmemiş olabiliyor. Bir kısım kadın mastürbasyonda direkt klitoris uyarısıyla orgazm olabilirken, partner yanında ya da birleşmeyle orgazm deneyimlememiş oluyor. Bu durumda çiftin beklentilerine göre psikoterapi planlanıyor. Sonradan kazanılmış orgazm bozukluklarında ise öncelikle altta yatan sorunlarla çalışılması gerekiyor. Orgazm bozukluğu genç kadınlarda daha yaygın olarak karşımıza çıkıyor, kimi kadın yaş aldıkça orgazmı öğrenip deneyimleyebiliyor. Menopoz sonrasında kadınlarda orgazmla ilgili sorunlar artabiliyor. 

Cinsel terapide ayrıntılı cinsel yaşam öyküsü alınıyor. Çift terapisi çoğunlukla 4-7 seansta tamamlanıyor. Kendinde ya da partnerinde ek bir psikiyatrik bozukluk ya da cinsel sorunu olan hastalar, geçmişinde cinsel travma öyküsü olanlar tedaviye daha geç yanıt verebiliyor. Bazı kadınlarla bireysel çalışmak gerekebiliyor.

Orgazm süre açısından en kısa, cinsel haz açısından en yoğun yaşanan evre, ancak kadınlarda cinsel doyum sadece orgazmın niceliği ve yoğunluğuyla bağlantılı değil. Öte yandan orgazm vajinanın boyu ve yapısıyla bağlantılı değil, penis boyutuyla hiç bağlantılı değil.

Unutulmamalıdır ki ek bir cinsel sorun yoksa; Kendine haz alma izni veren hemen her kadın uygun şekilde ve yeterli süre uyarıldığında orgazm olabilir.